Antikoncepcia hradená zdravotnými poisťovňami...Dobrý nápad?

Autor: Katarína Havranová | 14.3.2016 o 13:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  33x

Niekoľko poslancov opozície dňa 6. 10. 2015 predložilo návrh zákona, ktorý by umožňoval hradiť antikoncepciu zo zdravotného poistenia. Je to dobrý nápad?

Nie je tajomstvom, že v dnešnom svete množstvo žien užíva antikoncepčné tabletky. Mnohé zo strachu, že by mohli otehotnieť pre nich v nesprávnom čase, iné, hlavne mladé žubrienky, si touto metódou riešia estetické nedostatky najmä na tvári. Avšak je rovnaké množstvo žien, ktoré tabletky užívajú z dôvodu zdravotných komplikácii.

Poslanci v Národnej rade predložili návrh zákona, ktorý by zaväzoval zdravotné poisťovne preplácať antikoncepčnú liečbu. Ale budú poisťovne vôbec ochotné akceptovať takýto zákon? Budú schopné uľahčiť ženám život a odbremeniť ich od celkom ,,slušných´´ výdavkov? Jedno mesačné balenie stojí ženu užívajúcu antikoncepciu od 9 do 12 eur. Zväčša v lekárňach predávajú trojmesačné balenie, ktoré tiež stojí nemalé peniaze. Ale ako ženy odbremeniť od takéhoto výdavku? Musia všetky ženy užívať antikoncepciu? No nemusia. Väčšina len chce.

Ja osobne som bola prípadom, kedy som antikoncepciu užívala zo strachu o príliš skoré otehotnenie. Mala som sladkých 17, a samozrejme, nedokázala som si predstaviť starať sa o dieťa bez zázemia a financií. Cítila som určitú zodpovednosť nielen voči sebe, ale aj tomu nenarodenému dieťaťu. No nastali komplikácie, ktoré by nikto nečakal.

Príbalový leták od lieku si zväčša prečítate z nudy, alebo preto, lebo vám to niekto prikázal. Koho by bolo napadlo, že kontraindikácie uvedené v letáku by sa ma mohli nejako dotýkať? A to ich skutočne nie je málo. Neviem, či vôbec existuje liek, ktorý má viac kontraindikácii ako antikoncepcia. Lieky som vysadila, žila si pekný život. O 2 roky neskôr som sa dozvedela od lekárky, že mám veľmi vysoký testosterón a musia mi lieky nastaviť tak, aby mi nespôsobovali problémy ako predtým. Takže milá antikoncepcia, vitaj späť v mojom organizme.

Tu sa mi črtá otázka: ,,V akom prípade by poisťovne mali preplácať antikoncepciu?´´

Ja v tom mám jasno. Ak ju dievčatá a ženy užívajú len preto, aby mali krásnu tváričku, nemá význam, aby to preplácala poisťovňa. Nie je to zdravotný problém, ale komplex ženy, ktorá by mohla aj iným spôsobom riešiť tento problém a zbytočne sa tak nevystavovala riziku všetkých možných kontraindikácii, ktoré táto liečba ,,ponúka´´. Ak ju ženy užívajú preto, aby neotehotneli, nech sa na financovaní podieľa aj partner. Nie je dôvod v tomto prípade na to, aby to bola len jednostranná záležitosť.

Podporujem preplácanie antikoncepčnej liečby zdravotnou poisťovňou v prípade, že ju gynekológ odporučí ako spôsob liečby konkrétneho problému. V priebehu rokov od mojich 17-tich som pochopila niektoré veci, naučila sa prijať samú seba aká som a riešiť svoje zdravotné ťažkosti aj inak ako len liekmi. A toto je tiež ten prípad, kedy ženy musia pochopiť, čo od života chcú a čo očakávajú od seba samej. Teraz som 23-ročná žena a študentka Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Som žena, ktorá chce rodinu a presne vie, čo od života chce a čaká.

Samozrejme, voľba je na každej jednej z nás a každá má právo sa rozhodnúť, čo je pre ňu výhodnejšie. Ale ja viem, že pokiaľ by som nemala zdravotný problém, ktorý sa inak ako antikoncepciou riešiť nedá, antikoncepciu by som už dobrovoľne nikdy neužívala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?